PROGRAM
Zvaní přednášející
doc. RNDr. Josef Cvačka, Ph.D.
Josef Cvačka je analytický chemik, vedoucí skupiny hmotnostní spektrometrie v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, v.v.i. a docent na Katedře analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve své práci se zaměřuje na strukturní analýzu bioaktivních organických látek a na konstrukci iontových zdrojů pro hmotnostní spektrometrii. Vyvíjí nové metody určování poloh dvojných vazeb a methylového větvení v lipidech a zajímá se o nové strukturní typy lipidů v biologických vzorcích. Působí v několika odborných společnostech a orgánech českých vysokých škol. Je zakladatelem a kurátorem Českého muzea hmotnostní spektrometrie.
Helge Hecht, M.Sc.
Helge Hecht is currently finalizing his doctoral studies at the Research Centre for Toxic Compounds in the Environment (RECETOX) of Masaryk University in Brno under the supervision of Prof. Jana Klánová and Dr Elliott Price. He studied Games Engineering and Computer Science at the Technical University of Munich, focusing on medical image analysis, scientific computing, and artificial intelligence while working on IT in construction & civil engineering projects as a research assistant. His current work focuses on developing a toolbox for computational functional exposomics. He is active in the global Galaxy community, representing the interests of the (small molecule) mass spectrometry community after also acting as the local organizer for this years Galaxy Community Conference which took place in Brno.
Mgr. Petra Krejčí
Petra Krejčí je vědeckým pracovníkem ve skupině doc. Petra Bednáře na Katedře analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V rámci své výzkumné činnosti se zabývá analýzou rostlinného materiálu s využitím hmotnostní spektrometrie. Vyvíjí a aplikuje mikromanipulační postupy pro analýzu rostlinných mikrovzorků a mikroobjektů. Podílí se na výzkumu chemického složení a metabolických procesů v osemení hrachu. V současnosti se zaměřuje na studium metabolitů uvolňovaných v průběhu imbibice semen do okolního prostředí a studium fenolických látek a jejich funkční zapojení v metabolických drahách ve vztahu k pigmentaci osemení. Svůj vědecký zájem dále soustředí na analýzu pylových zrn za účelem objasnění jejich chemického složení. Pro mikroanalýzu pylových zrn jsou využívány jak metody přímé hmotnostní spektrometrie (LDI-MS, ASAP-MS), tak i separační techniky ve spojení s hmotnostní spektrometrií (UHPLC/MS). Metabolické profilování rozmanitých druhů pylu je realizováno ve vztahu k taxonomickému členění rostlinných druhů, zbarvení pylu a způsobu přenosu pylu v rostlinné populaci.